Środa 28 września
Luby, Wacława, Salomona
RADOM aktualna pogoda

Rusza nabór do szkół ponadpodstawowych

dm, UM Radom 2022-05-15 10:23:00

W poniedziałek, 16 maja rozpocznie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Podobnie jak w latach ubiegłych będzie ona prowadzona drogą elektroniczną.

Ogółem szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez Gminę Miasta Radomia zgłosiły chęć uruchomienia 158 oddziałów klas I, w których funkcjonować będzie 4630 miejsc. Planowane jest uruchomienie 58 oddziałów w liceach ogólnokształcących, 57 oddziałów w technikach, 30 oddziałów w branżowych szkołach I stopnia, 11 oddziałów w branżowych szkołach II stopnia oraz 2 oddziałów w szkole artystycznej.

- Nasze szkoły każdego roku starają się dostosowywać swoją ofertę do aktualnych potrzeb rynku pracy. Chcemy, by absolwenci zdobywali kwalifikacje poszukiwane przez pracodawców. Dlatego również w tym roku, wśród proponowanych kierunków jest kilka nowości. Na przykład w Zespole Szkół Elektronicznych powstaje kierunek technik robotyk, a w Zespole Szkół Zawodowych im. majora Hubala, w związku z planowanym uruchomieniem lotniska, powstaną klasy o specjalnościach: technik lotniskowych służb operacyjnych oraz technik eksploatacji portów i terminali - mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska. Wśród tegorocznych nowości są także: technik reklamy i mechanik precyzyjny w ZSZ im. Hubala oraz technik dekarstwa w Zespole Szkół Budowlanych.

Nabór do szkół ponadpodstawowych rozpocznie się 16 maja. Ósmoklasiści będą mogli w elektronicznym systemie na stronie www.oswiatawradomiu.pl wskazać maksymalnie cztery szkoły, a w nich dowolną liczbę oddziałów. Listę wybranych oddziałów powinni ułożyć w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego. Kandydaci będą też musieli złożyć w placówce pierwszego wyboru wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z wymaganymi dokumentami. Dla kandydatów, którzy na swojej liście preferencji wybrali również szkołę z oddziałami dwujęzycznymi, oddziałami sportowymi lub szkołę mistrzostwa sportowego termin upływa 30 maja, a dla pozostałych – 20 czerwca.

Wniosek o przyjęcie do szkoły będzie można złożyć osobiście w wersji papierowej lub drogą elektroniczną. W takim przypadku warunkiem jest to, aby rodzice/opiekunowie kandydata wskazani we wniosku posiadali Profil Zaufany.

W terminie od 24 czerwca do 13 lipca będzie czas na uzupełnienie wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W tym czasie będzie też możliwa zmiana wybranych szkół i wniosku o przyjęcie. Listy kandydatów zakwalifikowanych zostaną opublikowane 20 lipca, a do 27 lipca kandydaci będą mieli czas na potwierdzenie woli przyjęcia poprzez przedłożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych