Wtorek 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

Przyszli maszyniści będą mogli ćwiczyć na nowoczesnym symulatorze

dm, TVP3 Warszawa 2022-05-19 16:22:00

Przyszli kolejarze z Radomia uczą się kierowania pociągiem bez wsiadania do lokomotywy. W Zakładzie Doskonalenia Zawodowego powstała nowoczesna pracownia kolejowa, z symulatorem kabiny maszynisty. To pierwsza w Polsce szkoła, z takimi urządzeniami.

autor: zebrra.tv

Kierowanie pociągiem wymaga skupienia i refleksu, a maszynista nierzadko musi mierzyć się z niebezpiecznymi zdarzeniami. W pracowni można je zasymulować i nauczyć się odpowiednio reagować. - Przygotowuje przyszłego maszynistę do różnych sytuacji, które się mogą zdarzyć w czasie jazdy na przykład wypadek, samochód na przejeździe kolejowym, jakieś nieprzewidziane okoliczności, awaria urządzeń sterowania ruchem kolejowym - tłumaczył Andrzej Sitarski, nauczyciel przedmiotów kolejowych.

W pracowni są dwa stanowiska. Jedno przeznaczone dla dyżurnego, nadzorującego ruch na torach, drugie dla maszynisty, który prowadzi pociąg. Wirtualna kabina do złudzenia przypomina tą rzeczywistą. Pomaga uczniom w praktycznej nauce zawodu. - Pomoże mi to na pewno w zdobyciu licencji maszynisty oraz ukończenia świadectwa maszynisty - przyznał Mateusz Siambor, jeden z uczniów technikum transportu kolejowego ZDZ w Radomiu

Szkoła jest jedyną w regionie radomskim, kształcącą przyszłych kolejarzy. Utworzenie i rozwijanie tych oddziałów to odpowiedź na deficyt na rynku pracy. - Od sześciu lat realizujemy kształcenie w zawodzie technik transportu kolejowego. Jest to zawód, który znajduje się na liście zawodów szczególnego zapotrzebowania - powiedziała Katarzyna Kołodziejska, dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu

Urządzenie pracowni kosztowało 160 tysięcy złotych. Uczniowie ćwiczą na symulatorze pod okiem nauczycieli - często byłych pracowników kolei.

Komentarze naszych czytelników

 • Lokomotywa

  2022-05-19 10:57:52

  Ten nauczyciel od wszystkich przedmiotów kolejowych to musi być niezły symulant oddelegowany z PiSu.

 • RADOM to PIS.

  2022-05-19 12:48:47

  RADOM DZIĘKUJE PIS.P.S.J+++ć POtologię z Brukseli i KOmuchów z Senatu.Same ZD-radzieckie QWY i ZŁOdzieje.

 • lucjan prawdziwy.

  2022-05-19 12:58:05

  Będą jeździć na MAŁYSAą vel lucjan.

 • Mamusia od siedmiu boleści.

  2022-05-20 04:23:54

  Olać tą Cichopek.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych