Środa 28 września
Luby, Wacława, Salomona
RADOM aktualna pogoda

Jedyne takie liceum

dm 2022-05-16 17:37:00

Uczniowie, nauczyciele i absolwenci mówią, że jest to „Szkoła z Sercem”. Empatia, przyjazna atmosfera i nowoczesne metody nauczania - to główne atuty X Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Konarskiego w Radomiu. Szkoła zaprasza do siebie absolwentów klas ósmych. W nowym roku szkolnym proponuje cztery klasy o interesujących profilach.

X Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. S.  Konarskiego w  Radomiu mieści się przy ul. Beliny- Prażmowskiego 37. To jedna z niewielu szkół tego typu w całym województwie mazowieckim. Integracja to główna idea „Konarskiego” wyróżniająca go na tle innych liceów. Pomysł ten został zapoczątkowany 20 lat temu.

W X LO wszystkie klasy są integracyjne. Oznacza to, że liczą maksymalnie do 20 uczniów. 15 z nich jest pełnosprawnych, natomiast 5 posiada różne rodzaje niepełnosprawności. Na lekcjach obecnych jest dwóch nauczycieli - prowadzący oraz wspomagający uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia integracyjnego. Budynek szkoły pozbawiony jest barier architektonicznych. Znajduje się w nim winda oraz podjazdy. Korzystają z nich nie tylko uczniowie z  trudnościami ruchowymi, ale także dr Paweł Borowiecki – pedagog specjalny pracujący w X LO, który porusza się na wózku.

„Konarski” jest małą, kameralną szkołą. W związku z tym nauka odbywa się na jedną zmianę. Panują tu również bardzo dobre warunki do nauczania języków obcych. Lekcje języka angielskiego i niemieckiego odbywają się w  grupach 10- osobowych, co przypomina kształcenie w małych prywatnych szkołach językowych. Z  pewnością jest to dużym plusem. Poza tym szkoła zapewnia m.in.: bezpłatny dostęp do Internetu przez wi-fi, darmowe podręczniki dla uczniów integracyjnych, a  także stypendia za najlepsze wyniki w nauce i  osiągnięcia sportowe. Niewątpliwym atutem liceum jest również jego położenie w centrum miasta, niedaleko dworców PKP i PKS. Umożliwia to szybki i dogodny dojazd uczniom mieszkającym poza Radomiem. Natomiast uczniowie z  niepełnosprawnością ruchową mogą skorzystać z dowozów do szkoły. To bardzo duże udogodnienia dla młodzieży poruszającej się na wózkach.

Szkoła jest wolna od agresji i narkotyków. Wszelkie problemy i  nieporozumienia staramy się na bieżąco rozwiązywać. Z  pewnością nie ma u  nas przejawów dyskryminacji i nietolerancji. Pokazujemy, że wzajemny szacunek, akceptacja i  empatia są dla nas najważniejsze. Zawsze możemy liczyć na pomoc zarówno naszych nauczycieli, szkolnych specjalistów (psychologa, pedagoga i  pedagoga specjalnego), jak i swoich kolegów i  koleżanek - zgodnie podkreślają uczniowie X  LO. Zwracają także uwagę, że nauczyciele są mili i sympatyczni, a  w szkole panuje przyjazny klimat. Ta wyjątkowa atmosfera sprawia, że nawet po wielu latach absolwenci bardzo chętnie odwiedzają mury swojego liceum.

W nowym roku szkolnym „Konarski” przygotował dla ósmoklasistów cztery klasy o  następujących profilach:

  • Klasa 1A – rozszerzona historia i j. polski
  • Klasa 1B – rozszerzona historia i j. angielski
  • Klasa 1C – rozszerzona geografia i j. angielski
  • Klasa 1D – rozszerzona biologia i chemia

- Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas profile zaciekawią ósmoklasistów i  pomogą w rozwijaniu ich zainteresowań. – podkreślają dyrekcja i nauczyciele X  LO.

Szkolna kadra prowadzi zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania. Współpracuje z radomskimi szkołami wyższymi: Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym i Akademią Handlową Nauk Stosowanych, a  także z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Młodzież uczestniczy w  licznych wykładach i wyjazdach edukacyjnych organizowanych przez te placówki. Uczniowie mają również szanse rozwijać swoje talenty plastyczne, muzyczne, sportowe, recytatorskie, informatyczne, biorąc udział w olimpiadach i konkursach oraz realizując liczne projekty edukacyjne. Zrzeszają się też w szkolnym klubie czytelniczym czy szkolnym kole wolontariatu, działając na rzecz osób potrzebujących. Często organizują różnego rodzaju inicjatywy związane z pomocą dla osób z niepełnosprawnością. Aktywnie uczestniczą w  takich wydarzeniach jak Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością czy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tradycję szkoły wpisuje się również organizowany co roku Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. To doskonała okazja dla młodzieży, która chce zaprezentować swój talent muzyczno-wokalny na scenie. Każdego roku w maju X LO organizuje również Festyn Charytatywny, w czasie którego zbierane są środki finansowe przeznaczone na pomoc dla potrzebujących uczniów.

- Jesteśmy szkołą przyjazną, empatyczną, o wysokim poziomie kształcenia. Nasza wyspecjalizowana kadra pedagogiczna zapewnia wszechstronne wsparcie, opiekę i pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Czuwamy nad tym, aby wszyscy czuli się u nas „jak u siebie w domu”. Ponadto każdego dnia wprowadzamy w życie nasze hasła: „Włącz Integrację" i „Szkoła z  Sercem”. To nas wyróżnia na tle innych liceów w Radomiu. Mam nadzieję, że uczniowie, którzy wybiorą „Konarskiego” będą zadowoleni ze swojej decyzji. Serdecznie zapraszamy! - podsumowuje z uśmiechem dyrektor X LO, Wiktor Karoń.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych