Sobota 2 grudnia
Balbiny, Pauliny, Rafała
RADOM aktualna pogoda

Nie żyje Zygmunt Kądziela

dm, wksczarni.pl 2022-09-03 14:44:00

W wieku 87 lat zmarł Zygmunt Kądziela, były siatkarz Radomiaka, Startu Radom i Zawiszy Bydgoszcz w rozgrywkach II i III ligi. Po zakończeniu kariery zawodniczej trenował siatkarki Radomiaka i siatkarzy Czarnych Radom.

Zygmunt Kądziela w piłkę siatkową grał w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Zaczynał w drużynie juniorów Radomiaka. Później bronił barw Startu. Dwa sezony występował w Zawiszy Bydgoszcz. Po zakończeniu występów poświęcił się szkoleniu i pracy organizacyjnej w środowisku. Dwa sezony trenował zespół siatkarek Radomiaka, a w latach 1968-1973 prowadził zespół Czarnych Radom.

Był arbitrem posiadającym uprawnienie klasy państwowej. Śmiało można powiedzieć, że to od niego uczyli się późniejsi znakomici sędziowie z Radomia wysoko notowani w ogólnopolskich rankingach. Pod jego pieczą wychowało się kilka ich pokoleń siatkarzy i siatkarek. Pełnił wiele innych odpowiedzialnych funkcji. Był prezesem i członkiem zarządu Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej, a także sekretarzem klubu Czarnych Radom.

W pracach WKS-u uczestniczył 17 lat. To między innymi za jego kadencji siatkarze awansowali do najwyższej klasy rozgrywek odnosząc największe sukcesy. Po powstaniu Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej został jednym z komisarzy. Funkcję tę pełnił w latach 2001-2010. Mimo upływu czasu zarząd i drużyna siatkarzy Cerrad Enea Czarni Radom ciągle mogli liczyć na jego pomoc, wsparcie i doświadczenie.

29 listopada 2017 roku podczas meczu Wojskowych w rozgrywkach PlusLigi, miała miejsce bardzo ważna uroczystość. Pan Zygmunt Kądziela został uhonorowany odznaczeniem Stowarzyszenia Czarni Radom, za rozwój radomskiej siatkówki. 25 stycznia 2020 roku podczas uroczystej Gali Mistrzów Sportu organizowanej corocznie przez Urząd Miejski w Radomiu z rąk Pana prezydenta miasta Radomia Radosława Witkowskiego, Zygmunt Kądziela otrzymał medal w kategorii "Serce dla sportu". W 2021 roku uhonorowany został odznaczeniem za zasługi dla legendarnego klubu WKS Czarni Radom, który wówczas obchodził swoje 100-lecie istnienia.

Odznaczenia sportowe Zygmunta Kądzieli:

- Złota odznaka Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej
- Złota Honorowa Odznaka PZPS
- Zasłużony działacz Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej
- Medal 80-lecie PZPS
- Medal PZPS za wybitne zasługi w rozwoju piłki siatkowej
- Tytuł "Honorowy Sędzia" Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych