Środa 29 listopada
Błażeja, Saturnina, Fryderyka
RADOM aktualna pogoda

Centrum sportowo-szkoleniowe Radomiaka skorzysta z najlepszych wzorców

dm, radomiak.pl 2022-02-10 09:20:00

O budowie Centrum Sportowo-Szkoleniowego, którego założenia przedstawiono w środę podczas wspólnej konferencji prasowej ministra sportu Kamila Bortniczuka, eurodeputowanego Adama Bielana, prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego i prezesa Radomiaka Sławomira Stempniewskiego, portal Radomiak.pl rozmawia z jego architektem, Robertem Kornatką.

Radomiak.pl: W Radomiu, o wykorzystaniu terenów na Koniówce na cele sportowo-rekreacyjne, mówi się od lat...

Robert Kornatka: O tak, tak… Pierwsze próby stworzenia terenów rekreacyjnych tuż przy Lesie Kapturskm podjęto już kilkanaście lat temu. Powstał tor off-roadowy, który niestety uległ zniszczeniu. Przeprowadzona przez nas analiza terenów, w granicach administracyjnych miasta, wskazała, że ten obszar spełnia kryteria pod ośrodek Radomiaka.

Jakie to kryteria?

Szukaliśmy należącego do miasta terenu o powierzchni około 6 hektarów, który umożliwi realizacje minimum czterech boisk z zapleczem szkoleniowo-dydaktycznym. Po wstępnych ustaleniach z miastem, z Wydziałem Zarządzania Nieruchomościami, wskazaliśmy lokalizację na Koniówce jako najlepszą, spełniającą te oczekiwania. Zdecydowaliśmy się na nią również dlatego, że ten teren jest w miarę płaski, dobrze skomunikowany, z dostępem do infrastruktury. Był też brany pod uwagę teren na Wośnikach, ale wymagałby on bardzo dużych i kosztownych prac ziemnych, by go wyrównać. W ubiegłym roku przystąpiliśmy do pierwszych prac projektowych. Wykonana została koncepcja programowo-przestrzenna, którą dziś przedstawiliśmy.

Podczas konferencji prasowej pokazaliście przykładowe zdjęcia, jak ośrodek mógłby wyglądać.

Poza wspomnianą koncepcją, która oczywiście jest autorska, wskazaliśmy ogólnodostępne, najlepsze rozwiązania z innych ośrodków w Polsce, wzorce do których chcielibyśmy dążyć. Pokazaliśmy na zdjęciach kierunek naszych działań, żeby efekt końcowy był w podobnym standarcie.

Te inspiracje, to swego rodzaju wytyczne, preferencje inwestora, jakiego poziomu rozwiązań przestrzennych i technicznych, wykorzystania jakich materiałów oczekuje. Że nie chcemy mieć blaszanych trybun, ale porządne zadaszenie, boisko kryte stałą konstrukcją, a nie pod pneumatycznym balonem.

Etap szczegółowego projektowania jeszcze przed nami, natomiast z punktu widzenia klubu, istotne jest, aby te obiekty, funkcjonalność całego terenu były określone już teraz i były na poziomie, który nam wskazano.

Kiedy rozpoczęcie prac?

Proces projektowy zakończymy w lutym. Potem pozostanie kwestia uzyskania stosownych zgód, zezwoleń, w tym zgody pana prezydenta i Rady Miejskiej na dysponowanie terenem przez klub w formie własności. Po uzyskaniu zezwoleń na budowę, wyłonieniu wykonawcy i ustaleniu szczegółów dotyczących realizacji, w tym etapowania, można będzie przystąpić do budowy. Wstępny, spodziewany termin rozpoczęcia to lipiec-sierpień tego roku.

Jak długo będzie trwała budowa?

Inwestycja zostanie podzielona na etapy. Całość chcielibyśmy rozłożyć na 3 lata inwestycyjne, tak, aby dostosować cały proces do zasobów i środków, które klub posiada i możliwości pozyskania środków zewnętrznych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych