Sobota 2 grudnia
Balbiny, Pauliny, Rafała
RADOM aktualna pogoda

Ponad 4 tysiące wniosków o 500 plus. W jeden weekend

dm, ZUS 2022-03-29 15:45:00

W ostatni weekend ZUS przeprowadził ogromną akcję wsparcia dla uchodźców. Dzięki niej tylko w województwie mazowieckim eksperci pomogli Ukraińcom złożyć niemal 4200 wniosków o świadczenie 500 plus.

Eksperci ZUS czekali w swoich placówkach w większości miast w Polsce, a także na Stadionie Narodowym w Warszawie. Popularność przerosła oczekiwania organizatorów. Urzędnicy pomogli Ukraińcom wypełnić i wysłać prawie 4200 wniosków o świadczenie 500 plus. Założyli też uchodźcom ponad 2 tys. profili na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS), bo nie wszyscy je posiadali, a są one niezbędne do otrzymania środków finansowych. Pracownicy ZUS odpowiedzieli też na tysiące pytań, w czym pomagali im tłumacze.

Pracownicy ZUS są wciąż dostępni dla uchodźców w placówkach Zakładu. Po „Weekendzie dla Ukrainy” ZUS ma także kilka dobrych rad dla osób, które w najbliższej przyszłości będą korzystać ze wsparcia urzędu. Należy pamiętać o tym, żeby najpierw wyrobić sobie PESEL i założyć konto w banku. Bez tego ZUS nie może przyjąć wniosku o 500 plus.

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. Będą mogli oni starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce. Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500+ uchodźca będzie musiał posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.

ZUS uruchomił także specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych