Środa 27 września
Damiana, Amadeusza, Mirabelli
RADOM aktualna pogoda

Co to jest cashback i jak z niego skorzystać?

Artykuł sponsorowany 2023-05-30 11:06:00

Cashback to usługa finansowa, która polega na wypłaceniu pieniędzy przy okazji płatności kartą. Taka opcja przydaje się zwłaszcza zwolennikom bezgotówkowych transakcji, którzy chcąc zapłacić za np. zakupy, nie mogą tego zrobić, bo w danym punkcie nie ma terminala. Naglącą potrzebę gotówki nie zawsze da się zaspokoić przez bankomat – ilość tych maszyn jest dość ograniczona. Wtedy warto skorzystać z usługi cashback. Jak się do tego zabrać?

Cashback – co to jest?

Cashback to rodzaj usługi finansowej, którą spopularyzowali Brytyjczycy oraz Amerykanie. Została ona wynaleziona już w latach 80. ubiegłego wieku, ale w Polsce zawitała dopiero w 2006 roku. Z początku dostęp do niej był dość ograniczony, ale na przestrzeni lat cashback rozgościł się u nas na dobre. Na czym właściwie on polega?

Na pytanie, co to jest cashback i kiedy z niego skorzystać, dobrze odpowiada portal Bankier.pl. Specjaliści z tego serwisu o tematyce finansowo-biznesowej tłumaczą, że jest to rozwiązanie umożliwiające uzyskanie fizycznych pieniędzy przy okazji płacenia kartą. Z tego względu usługa ta bywa określana również jako wypłata gotówki towarzysząca transakcji bezgotówkowej lub po prostu wypłata sklepowa.

Ta ostatnia nazwa nawiązuje do miejsc, w jakich można zrealizować cashback – opcję wypłaty gotówki udostępniają głównie dyskonty oraz supermarkety. Jednak pieniądze można też pobrać w miejscach takich jak stacje benzynowe, kioski czy wybrane placówki usługowe.

Popularność wypłat sklepowych sprawia, że liczba punktów, które ją oferują, stale wzrasta. Z danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski w trzecim kwartale 2022 roku wynika, że wypłaty typu cashback realizuje już ponad 280 tysięcy punktów różnego typu.

Kiedy przydaje się cashback?

Rosnąca popularność usługi, jaką jest cashback, nie powinna nikogo dziwić. W końcu Polki oraz Polacy uwielbiają technologiczne nowinki, jak płatności zbliżeniowe, rodzimy BLIK czy w końcu wypłaty sklepowe, które usprawniają ich transakcje finansowe.

Cashback zyskał uznanie dlatego, że jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem dla zwolenników płatności bezgotówkowych. Takie osoby zazwyczaj nie mają w portfelu fizycznych pieniędzy. Dlatego w momencie, gdy potrzebna jest im gotówka, a w okolicy brakuje bankomatów, zostają na lodzie.

W takich sytuacjach sprawdza się usługa cashback. Wtedy wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu i spytać, czy można w nim wypłacić pieniądze. Jest duża szansa, że odpowiedź będzie twierdząca, ponieważ statystycznie na jeden bankomat przypada już ponad dziesięć punktów oferujących cashback. Zamiast szukać bankowych maszyn, można więc wypełnić portfel w pobliskim markecie.

Jak działa cashback?

Korzystanie z tej usługi nie jest skomplikowane. Tak naprawdę wystarczy tylko udać się do miejsca, które oferuje wypłaty gotówki i dokonać tam zakupu na dowolną kwotę. Wartość koszyka nie ma większego znaczenia – może ona wynosić nawet 1 zł. Znaczenie ma jednak komunikacja z kasjerem, ponieważ w celu realizacji cashbacku przed zapłaceniem należności, trzeba poinformować osobę obsługującą o chęci pobrania pieniędzy.

Wtedy sprzedawca poprosi o wpisanie pożądanej kwoty na terminalu i doda ją do wartości skasowanych artykułów. Następnie trzeba będzie uiścić łączną należność przy pomocy karty płatniczej. Cała transakcja będzie wyglądać praktycznie tak samo, jak zwykłe zakupy. Jedyną różnicą okaże się to, że na koniec, oprócz paragonu, klient otrzyma jeszcze gotówkę.

Warto podkreślić, że cały proces jest możliwy wyłącznie wtedy, gdy konsument ma konto w banku, który oferuje cashback. Jednak w dzisiejszych realiach raczej nie jest to problem, bo usługę wypłaty sklepowej realizuje zdecydowana większość instytucji finansowych, które funkcjonują na terenie Polski. Można z niej skorzystać, jeśli jest się klientem banków takich jak:

Crédit Agricole;

BNP Paribas;

Alior Bank;

Santander Bank Polska;

Bank Pocztowy;

Citi Handlowy;

Millennium Bank;

VeloBank;

ING Bank Śląski;

mBank;

Bank Pekao;

PKO BP;

Nest Bank;

Plus Bank.

Czy cashback jest płatną usługą?

Zdecydowana większość banków nie pobiera żadnej opłaty za korzystanie z usługi cashback. Jednak niektóre instytucje finansowe uzależniają obecność marży za wypłatę sklepową od rodzaju posiadanego konta. Jednak nawet jeśli takie obciążenie się pojawia, to z reguły nie opiewa na zbyt dużą kwotę. Mowa tu o opłatach rzędu 1 zł, maksymalnie 2 zł.

Cashback czy bankomat – co wybrać?

Niskie opłaty lub ich całkowity brak sprawiają, że korzystanie z cashbacku to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również opłacalne finansowo. Wszystko dlatego, że w przypadku korzystania z bankomatów można natknąć się na znacznie wyższe obciążenia pieniężne.

Mowa zwłaszcza o opłatach za korzystanie z maszyn należących do innych instytucji bankowych niż ta, w której ma się konto. Czasami wysokość takiej marży może sięgać 5 zł albo nawet 10 zł. Dlatego w momencie, gdy w okolicy nie ma bankomatów wybranej firmy, cashback może okazać się bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Cashback – ile można wypłacić?

Warto wiedzieć, że w ramach usługi cashback można wypłacić ograniczoną ilość pieniędzy na jednej transakcji. Początkowo przy pomocy kart Visa dało się wybrać maksymalnie 300 zł. Natomiast w przypadku korzystania z MasterCard ograniczenie wynosiło 500 zł. Jednak od niedawna – dokładnie od 2022 roku – limit został podniesiony do 1000 zł.

Dodatkowo z cashbacku można korzystać dowolną ilość razy. Należy jednak pamiętać o istnieniu indywidualnych ograniczeń dla transakcji kartą, które ustalone są z poziomu konta bankowego. Znajdują się wśród nich limity płatności jednorazowych oraz dziennych. Zatem, aby wybrać potrzebną kwotę, trzeba najpierw sprawdzić w aplikacji lub internetowej bankowości, czy mamy do tego warunki. Jeśli limit karty jest niższy niż pożądana suma, można go samodzielnie zmienić.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych